Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Corporate wellness – dbanie o pracowników

Corporate wellness – dbanie o pracowników

Corporate wellness to termin, który powinien znać każdy nowoczesny przedsiębiorca zatrudniający pracowników. To dlatego, że coraz częściej zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Nie wynika to jedynie z mody, ale z coraz większej świadomości zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Pracodawcy wiedzą, że poprzez inwestowanie w zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników mogą liczyć na wzrost ich efektywności. Dzięki takim przedsięwzięciom budują employer branding, który zmniejsza rotację pracowników, a zwiększa ich lojalność wobec firmy.

W artykule wyjaśnię czym dokładnie jest dobre samopoczucie i dbanie o zdrowie w miejscu pracy. Opowiem jakie korzyści przynosi dla obu stron oraz omówię konkretnie jakie benefity pracownicze można z tego zakresu wprowadzić.

Czym jest wellness w miejscu pracy?

To bardzo szeroki termin, który określa środowisko pracy sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu wszystkich pracowników, nie tylko najwyższego szczebla kierowniczego. Jest to termin, który został nawet zdefiniowany przez CDC, czyli Centers for Disease Control, organ Ministerstwa Zdrowia USA. Definiują oni programy wellness w następujący sposób:

„Skoordynowany i kompleksowy zestaw strategii promocji zdrowia i ochrony realizowanych w miejscu pracy, który obejmuje programy, polityki, korzyści, wsparcie środowiskowe, oraz linki do otaczającej społeczności mające na celu wspieranie zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich pracowników.”

Dlaczego wellness w pracy jest ważny?

Przeciętny pracownik spędza w pracy około 50 godzin tygodniowo. Do tego pracownik spożywa w pracy około 3 posiłków dziennie. Można pokusić się o stwierdzenie, że praca jest jak drugi dom. Miejsce ich pracy powinno być miejscem, w którym czują się zaopiekowani i docenieni. Powinni czuć, że ich zdrowie i samopoczucie jest czymś ważnym dla pracodawcy.

Praca bardzo często dostarcza stresu, jest wymagająca i pochłania sporo energii. Jeśli nie zadbamy o rzeczy i aktywności, które mogłyby zrównoważyć ten negatywny wpływ na pracownika, może to doprowadzić do długotrwałych problemów psychicznych i fizycznych. Problemy te bez wątpienia odbijać się będą na wykonywanej pracy, a tym samym na całej organizacji, w której pracują.

Dobra wiadomość jest taka, że na rynku pracodawcy sporo zmieniło się na lepsze, szczególnie dla pracowników biurowych. Badania pokazują, że coraz więcej firm przyłącza się do trendu wellbeingu. Najczęściej przejawia się to w formie możliwości skorzystania z benefitów pracowniczych.

Czym są benefity pracownicze?

To świadczenia pozapłacowe, które mają na celu uatrakcyjnić obecnym pracownikom pracę w danej firmie. Z punktu widzenia biznesowego mają ich motywować oraz skłonić do większej lojalności wobec pracodawcy. Kolejny cel to zachęcenie nowych pracowników do podjęcia pracy w firmie. Dodatki pozapłacowe mają budować markę pracodawcy, zwiększać efektywność i wydajność zespołu, jednocześnie odpowiadając na potrzeby pracowników.

Przykłady świadczeń pozapłacowych (benefity zdrowotne):

  • prywatna opieka medyczna,
  • karty sportowe,
  • zajęcia sportowe w godzinach pracy,
  • zajęcia jogi w godzinach pracy,
  • elastyczny czas pracy,
  • możliwość pracy zdalnej,
  • „owocowe poniedziałki”,
  • dofinansowanie posiłków,
  • dodatkowy płatny urlop,
  • bony zakupowe
  • wspólne wyjścia.

Najpopularniejsze benefity pracownicze

Najpopularniejsze benefity dla pracowników to prywatna opieka medyczna i karty sportowe (np. karta multisport). O tych dwóch benefitach słyszał chyba każdy. W kręgu większych firm są już w zasadzie spotykane wszędzie, a na rynku pracy są nieformalnie uznane za standard. Benefity pracownicze bardzo często są dedykowane również członkom rodziny pracownika. Nie można dziwić się ich popularności i skuteczności – są po prostu przydatne i dopasowane do potrzeb pracowników.

Karta sportowa i pakiet opieki medycznej odciążają prywatny budżet oraz pozwalają pracownikom dbać o swoje zdrowie na wyższym poziomie. Poza tym są powszechne i dopasowane do niemal każdego pracownika. Zachęcają do aktywności fizycznej, wykonywania szeregu badań w ramach pakietu medycznego i promują zdrowie. Kiedy nie dbamy o zdrowie fizyczne i psychiczne naszych podopiecznych są oni przepracowani, zestresowani, częściej chorują i są zdecydowanie bardziej narażeni na zwolnienie lekarskie. Z punktu widzenia pracodawcy skutkuje to wysokim wskaźnikiem absencji oraz brakiem motywacji zespołu.

Pozostałe benefity pozapłacowe promujące zdrowie i dobre samopoczucie

Opieka medyczna i karty multisport to tylko dwie możliwości z szerokiej listy świadczeń pozapłacowych. Rynek benefitów w Polsce ciągle się rozwija i mamy do dyspozycji coraz więcej opcji. Pozostając w temacie zdrowia bardzo popularne są tzw. owocowe dni, które są znane przede wszystkim z żartów o typowych korporacjach. To dostarczanie owoców do biura do ogólnego użytku dla pracowników. Choć wiele się z tego żartuje, ludzie chętnie z tego korzystają.

Kolejny benefit pracowniczy to elastyczne godziny czasu pracy. Dzięki temu pracownik może sam zaplanować swój dzień. Sam decyduje czy woli przyjechać szybciej do pracy i szybciej wyjść czy jednak dłużej pospać i wyjść nieco później. Pozwala to również załatwić swoje sprawy. Oferta benefitów często zawiera możliwość pracy zdalnej. Ta opcja bardzo mocno rozwinęła się przez pandemię i została na rynku pracy do dzisiaj. Okazało się, że praca zdalna nawet w obecnej sytuacji odpowiada na potrzeby pracowników.

Zajęcia w biurze – nowe benefity pracownicze

Opisane wcześniej benefity pozapłacowe są dosyć popularne i powszechne. Na rynku jest szereg przedsiębiorstw, które bardzo starają się, by ich benefity wykraczały poza ramy powszechności. Bardzo zależy im na tym, aby się wyróżnić. Stosunkowo młodym benefitem są zajęcia sportowe prowadzone w biurach w godzinach pracy. Są to zajęcia jogi lub zajęcia fitness z profesjonalnym trenerem. Wykonuje się na nich ćwiczenia niwelujące dolegliwości bólowe po wielu godzinach siedzenia przy biurku, stretching lub treningi ogólnorozwojowe.

Najnowsze badania wskazują, że dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa dotykają coraz młodsze osoby. Z tego powodu zajęcia cieszą się powodzeniem wśród zespołu. Poza aspektami zdrowotnymi wspólne zajęcia pełnią również funkcję integracyjną. W końcu aktywność fizyczna sprawia, że jesteśmy zmotywowani, naładowani energią i gotowi do stawiania czoła nowym wyzwaniom.


Zobacz artykuł o tym dlaczego praca siedząca powoduje ból pleców

Atmosfera w pracy i przestrzeń biurowa

Na wellness w biurze ma też wpływ przestrzeń biurowa. Dba się o to, by pomieszczenia były bardziej otwarte i jaśniejsze. Tworzy się specjalne miejsca, w których pracownicy mogą odpocząć, spędzić chwilę przerwy i wypocząć. Ważnym elementem staje się kuchnia. Tworzy się w niej warunki pozwalające na przygotowywanie i odgrzewanie posiłków na coraz wyższym poziomie, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia. Przykładem mogą być blendery, w których pracownik może przyrządzić koktajl oraz opiekacze pozwalające na szybkie przyrządzenie dań na ciepło.

Poza owocami w kuchniach coraz częściej dostępne są bakalie, świeże zioła, przyprawy i inne dodatki kuchenne. Wszystko to odgrywa ogromną rolę w kulturze organizacyjnej, która koncentruje się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Corporate wellness – podsumowanie

Poza wynagrodzeniem dodatkowe benefity pracownicze bez wątpienia zadziałają na korzyść obu stron. Z perspektywy pracodawców są to rzeczy, które pozwalają pozostać atrakcyjnym na rynku pracy. Niewątpliwie jest to rzecz, która motywuje pracowników i zwiększa ich efektywność. Dodatkowo benefity mają na celu zachęcenie nowych pracowników. Z perspektywy pracownika dobry benefit odciąża domowy budżet, pomaga zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i często zwyczajnie umila przychodzenie do pracy.

Warto dokonać właściwego wyboru benefitów, tak aby były odpowiedzią na preferencje zatrudnionego zespołu. By ocenić jakie benefity pracownicze najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie przeprowadź ankietę. Pokaż listę benefitów oferowanych przez przedsiębiorstwa w Twojej okolicy i zapytaj które świadczenia pozapłacowe najbardziej interesują Twoich współpracowników. Dokonanie właściwego wyboru benefitów to klucz do sukcesu!

Jeśli jesteś z Warszawy i zainteresował Cię temat zajęć fitness w biurze zobacz moją ofertą dla firm


Kamil Kolarczyk
Ekspert ds. wellness w firmach
📍 Warszawa

Wierzę, że dbanie o zdrowie w firmach to efektywny model zarządzania i budowania marki pracodawcy. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym. Na swojej drodze zawodowej zdobyłem wiedzę z zakresu prowadzenia treningów indywidualnych, zajęć grupowych i umiejętności miękkich. Pomagam polskim firmom dbać o zdrowie pracowników, tworzyć przyjazne miejsce pracy, zwiększać efektywność pracowników, oraz ograniczać rotację pracowniczą poprzez wprowadzanie elementów Corporate Wellness, a także dostosować firmy do zmieniającego się otoczenia. Jestem również autorem bloga o tematyce fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *