Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Employer branding – jak budować wizerunek pracodawcy?

Employer branding – jak budować wizerunek pracodawcy?

Czym jest employer branding?

Employer branding – wpisujesz to hasło w Google i wyświetla Ci się kilkadziesiąt artykułów, które są napisane pod SEO i zawierają te same informacje. Definicję, podział na employer branding wewnętrzny i zewnętrzny oraz kilka przykładów.

Chciałbym podejść do tematu nieco inaczej i nie pisać parafrazami tego, co zostało już napisane. Chcę podejść do tematu praktycznie. Opowiedzieć o tym jak wygląda marka pracodawcy z perspektywy pracownika, jakie ma znaczenie oraz co możecie zrobić jako firma, żeby ją budować. To od Was zależy czy chcecie robić to jak wszyscy czy chcecie wejść na wyższy poziom, który Was wyróżni.

Dlaczego wizerunek pracodawcy jest tak ważny?

Wizerunek firmy jako pracodawcy ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na przyciąganie i zatrzymywanie talentów w Twojej firmie. Najlepsi pracują u najlepszych, po prostu. I to właśnie jest głównym celem employer brandingu. Dodatkowo, wiele badań pokazuje, że ludzie nie pracują tylko dla pieniędzy. Równie, a czasem nawet bardziej, ważne jest dla nich jak czują się w miejscu pracy i w jaki sposób firma opiekuje się ich dobrostanem. Employer brand jest także kluczowy dla zaangażowania członków zespołu i ich lojalności.

W branży zarządzania zasobami ludzkimi, najlepsi profesjonaliści mają w swoich zespołach dedykowane osoby, które wykonują tylko działania z zakresu EB, aby tworzyć atrakcyjny wizerunek pracodawcy. Dobrze przemyślana strategia employer brandingowa potrafi w długim okresie przynieść ogromne korzyści w postaci dobrego zespołu oraz optymalizacji kosztów związanych np. z rotacją.

Employer branding zewnętrzny jest bez sensu bez uporządkowanych spraw wewnątrz firmy

Wiele firm zaczyna pracę nad budowaniem marki pracodawcy na zewnątrz, nie mając ugruntowanych podstaw wewnątrz organizacji. Zazwyczaj zaczyna się to stworzeniem i rozszerzaniem o treści zakładki „Kariera” na stronie internetowej, gdzie możemy znaleźć dumnie opowiedziane historie o misji i wizji firmy. Jednocześnie, tworząc tę zakładkę, zapominamy jak wiele podstawowych obszarów związanych z ludźmi, którzy już u nas pracują, jest zaniedbanych. W firmie jest słaba komunikacja, starsi stażem czują się mniej zaopiekowani niż nowi, mierzymy się z wypaleniem zawodowym sporej części zespołu, a na korytarzach słychać kuluarowe rozmowy o tym, że managerowie nie dają rady ogarniać swoich działów.

Pozytywny wizerunek organizacji zaczyna się od zadowolenia obecnych pracowników firmy, którzy są z nami  tu i teraz. Nie zaczyna się od budowania LinkedIna i wstawiania zdjęcia pączków w firmowej kuchni w Tłusty Czwartek. Marka jest wtedy, kiedy Twoi pracownicy przez marketing szeptany potwierdzają, że jesteś dobrym pracodawcą.

Czy jeżeli pracownicy są zmęczeni nadgodzinami lub czują, że komunikacja wewnątrz firmy kuleje to skrzynki owoców w firmowej kuchni i ładne posty employer brandingowe w social mediach rozwiążą problem? Nie.

Na tym skrajnym przykładzie chcę Ci pokazać jakim złożonym tematem jest employer branding. To długoterminowy projekt, który realizowany jest latami, a jego głównymi ambasadorami są nie tylko działy Human Resource, ale cała kadra zarządzająca i członkowie zespołu.

Najważniejsze elementy marki pracodawcy i strategia employer brandingu

Kultura organizacji

Tutaj dochodzimy do pierwszego elementu employer brandingu, czyli kultury organizacyjnej. Kultura organizacji budowana jest od góry. Jeżeli kadra zarządzająca pilnuje oraz przestrzega określonych ram, członkowie zespołu dostosowują się do panującej w firmie kultury oraz zwyczajów i cała machina chodzi tak jak powinna. Przykładowo jeżeli w naszej kulturze założyliśmy, że wszyscy są równi, a stopień stanowiska nie ma znaczenia musimy być pewni, że wszyscy managerowie wpisują się w tę zasadę i w ten sposób prowadzą swoje zespoły.

Kultura organizacji powinna być solidnie przygotowana, spisana oraz odpowiednio komunikowana. Ważna jest też regularność oraz dbanie o to, aby przypominać o niej co jakiś czas wszystkim pracownikom. Często pomijaną praktyką jest organizowanie cyklicznych spotkań przedstawicieli działu HR z managerami.

Pracownik personalny nie siedzi w każdym dziale i często nawet nie zdaje sobie sprawy, z jakimi problemami tak naprawdę mierzą się poszczególne zespoły. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o regularną komunikację i starać się wiedzieć jak najwięcej o swoich podopiecznych. Umożliwia to wrzucenie w kalendarz cyklicznych spotkań, na których omawiane będą aktualne problemy oraz potrzeby personalne w poszczególnych działach.

employer branding wewnetrzny

Komunikacja w firmie i doświadczenia pracowników

Zła komunikacja w firmie może zniszczyć markę pracodawcy, prowadząc do niezadowolenia i frustracji wśród pracowników. Brak transparentności, niejasne instrukcje i słabe zarządzanie informacjami mogą skutkować spadkiem morale, obniżonym zaangażowaniem oraz zwiększoną rotacją. Aby skutecznie kształtować brand pracodawcy, konieczne jest dbanie o otwartą i efektywną komunikację na wszystkich poziomach organizacji. Regularne spotkania, feedback oraz jasne i dostępne kanały komunikacji wewnętrznej pomagają w tworzeniu pozytywnych doświadczeń pracowników. Działania firmy w zakresie komunikacji muszą być spójne i konsekwentne, aby pracownicy czuli się słuchani i doceniani. Tworzenie brandu pracodawcy opartego na solidnych fundamentach komunikacyjnych jest kluczowe dla budowania silnej marki, która przyciąga i zatrzymuje talenty.

Benefity

Benefity pozapłacowe stały się standardem, a żeby za ich pomocą skutecznie tworzyć pozytywny wizerunek pracodawcy, firmy muszą dostosowywać je do realnych potrzeb swoich pracowników. Jeżeli chcesz na rynku pracy zaproponować coś więcej, nie ograniczaj się już tylko do podstawowych świadczeń jak opieka medyczna czy karta sportowa. Aby wyróżnić swoją firmę, niezbędne jest prowadzenie dialogu z pracownikami i oferowanie zróżnicowanych, personalizowanych benefitów, które rzeczywiście odpowiadają ich oczekiwaniom.

Dbanie o samopoczucie i zdrowie pracowników

Mamy XXI wiek, jesteśmy przebodźcowani i mierzymy się na ogromną skalę z wypaleniem zawodowym oraz cichym odchodzeniem pracowników. Do tego dochodzi pęd w jakim żyjemy i liczne problemy zdrowotne. Nadwagę ma 3 na 5 dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły.

Nadwaga i brak codziennej dbałości o zdrowie, w połączeniu z regularnym spożywaniem przetworzonej żywności, prowadzą do obniżonej produktywności i spadku koncentracji wśród pracowników. Chroniczne zmęczenie, obniżona odporność i częstsze absencje mogą znacznie zwiększyć koszty operacyjne firmy. Inwestowanie w zdrowie i aktywizację pracowników to inwestycja w ich wydajność, zaangażowanie i długoterminowy rozwój organizacji, a przede wszystkim w kształtowanie silnego brandu pracodawcy.

Dbanie o zdrowie pracowników to dzisiaj obowiązek, a nie miły dodatek, zwłaszcza jeśli chcemy zatrudniać i zatrzymać najlepszych specjalistów. Świadomi pracownicy mają wysokie wymagania dotyczące swojego dobrostanu, a ich spełnienie przekłada się na lojalność i efektywność w pracy.

Jasne i przejrzyste procesy rekrutacyjne

Jasne i przejrzyste procesy rekrutacyjne są kluczowe. Transparentność w każdym etapie rekrutacji – od ogłoszenia o pracę, przez rozmowy kwalifikacyjne, aż po decyzję końcową – wpływa na pozytywne doświadczenia kandydatów. Potencjalni pracownicy doceniają uczciwość, szybkość komunikacji oraz jasne informacje dotyczące wymagań, oczekiwań firmy i możliwości rozwoju. Employer branding w Polsce coraz bardziej kładzie nacisk na otwartość i profesjonalizm podczas rekrutacji. Przejrzystość w komunikacji i profesjonalizm nie tylko zwiększają zaangażowanie kandydatów, ale również budują zaufanie do marki. Dobrze zorganizowane procesy rekrutacyjne odzwierciedlają kulturę organizacyjną firmy, środowisko pracy i jej podejście do zarządzania. Kreowanie brandu firmy zaczyna się już na etapie wrzucania ogłoszenia, dlatego warto inwestować w klarowne i uczciwe procesy, które przyciągną najlepszych kandydatów do pracy.

Zapominamy jak ogromny wpływ na biznes mają działy HR

Powszechnym problemem firm jest to, że działy Human Resource są, nazwijmy to kolokwialnie, „skromne” i nie czują oraz nie potrafią wskazać jak ich działania wpływają na biznes. Tymczasem rola tych działań jest ogromna. Dział HR to nie tylko rekrutacja i płace, ale dbanie o relacje międzyludzkie, opieka nad pracownikami, nad ich zdrowiem i samopoczuciem oraz rozwiązywanie, często osobistych i delikatnych problemów. Od tego zaczyna się biznes. Bez zaopiekowanych obszarów emocji, zdrowia, samopoczucia i relacji nie ma efektywnej pracy, współpracy i wyników. Jeżeli czytasz ten tekst i pracujesz w dziale zasobów ludzkich, to proszę doceń jeszcze bardziej swoją pracę i kiedy tylko masz okazję podkreślaj jej wagę i wpływ na biznes.

Jedno wynika z drugiego. Jeżeli HR zadba o to, aby podkreślać rolę swoich działań w całej organizacji, kwestie personalne będą coraz poważniej traktowane przez liderów innych działów. A co za tym idzie, realizowana będzie polityka personalna firmy oraz budowana silna marka pracodawcy.

Przeczytaj mój poprzedni artykuł na temat wpływu działu HR na organizację

Jak skutecznie budować wizerunek pracodawcy? – podsumowanie

Pojęcie employer brandingu obejmuje kreowanie wizerunku pracodawcy zarówno dla obecnych, jak i potencjalnych pracowników. Termin employer branding podkreśla, że pozytywny wizerunek firmy w oczach zespołu oraz kandydatów do pracy zwiększa jej atrakcyjność na rynku pracy. Skuteczny employer branding wpływa na poprawę reputacji firmy, co z kolei przekłada się na większe zainteresowanie ofertami pracy. Działania employer brandingowe w zakresie komunikacji i kultury organizacji wspierają budowanie przyjaznego i pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy z wyboru.


Kluczowe elementy to kultura w organizacji, transparentne procesy rekrutacji, odpowiednie dodatki pozapłacowe oraz dbałość o zdrowie i dobrostan zespołu. Działania employer brandingowe muszą być spójne i konsekwentne, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać talenty, co w dłuższej perspektywie przynosi firmie wymierne korzyści. Ważnym aspektem jest także rola działu Human Resource w kształtowaniu silnego brandu oraz znaczenie regularnej komunikacji i personalizowanych inicjatyw skierowanych do pracowników.

Jeżeli chcesz wprowadzić w swojej firmie działania związane z dbaniem o zdrowie i samopoczucie pracowników lub rozszerzyć to, co już w tym obszarze robicie, odezwij się.

Jestem ekspertem wellness i pomagam firmom zwiększać zaangażowanie pracowników oraz budować kulturę zdrowia. Zajmuję się konsultingiem dla działów zasobów ludzkich oraz edukacją pracowników na temat zdrowia.

Kamil Kolarczyk
Ekspert ds. wellness w firmach

Jako ekspert w dziedzinie fitness i budowania kultury zdrowia w organizacjach, widzę ogromny potencjał w integrowaniu działań promujących zdrowie ze strategią employer brandingu. Dbanie o zdrowie pracowników to nie tylko inwestycja w ich dobrostan, ale także w wizerunek firmy jako miejsca, które stawia ludzi na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *