Corporate wellness w USA, jako działania mające na celu dobro pracowników, zaczęło krystalizować się już w połowie lat 50. XX wieku. To wtedy pojawiały się pierwsze programy pomocy mające na celu zredukowanie alkoholizmu oraz problemów ze zdrowiem psychicznym. Stany Zjednoczone są pionierem i krajem, który wyznacza trendy w wielu dziedzinach. Nie powinno nas więc dziwić, że rzeczy, które u nas są uznawane za stosunkowo nowe, tam mają już kawał swojej historii. Wiele osób jest przeciwna czerpaniu z ich dorobku. Ja natomiast jestem zdania, że jeżeli coś się sprawdza, przynosi korzyści i po prostu działa warto to wdrażać. Niewątpliwie jedną z tych rzeczy jest Corporate Wellness.
Czym jest corporate wellness w miejscu pracy?
Corporate wellness to bardzo szeroki termin, który określa środowisko pracy sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu pracowników. To wszystkie działania, które składają się na to, że firma dba o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tylko o pojedyncze inicjatywy w tym kierunku, ale kompleksową politykę prozdrowotną. Można ją realizować poprzez benefity, zasady w firmie oraz odpowiednią, zaplanowaną komunikację. Celem jest poprawa samopoczucia i sytuacji zdrowotnej swoich podopiecznych.
Przykładem takich działań jest opieka zdrowotna, promowanie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania (zdrowe przekąski lub posiłki w pracy, zajęcia fitness, karty sportowe), elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, newslettery pracownicze, angażujące konkursy prozdrowotne i wiele innych.
Przeczytaj więcej w artykule „Corporate wellness – dbanie o pracowników”
Początki wellness w firmach w Stanach Zjednoczonych
Jak wspomniałem we wstępie początku sięgają lat 50. XX wieku. Już wtedy menedżerowie zdawali sobie sprawę ze związku między tymi problemami a produktywnością pracowników. Podczas, gdy przez lata zakładowe siłownie, trenerzy fitness i inne świadczenia były dostępne głównie dla menedżerów, w latach 70. tworzono już pierwsze programy sprawności fizycznej dla wyższego i średniego szczebla. Przykładowo w 1979 roku firma Johnson & Johnson stworzyła Live for Life, lokalny program prozdrowotny. Live for Life obejmowało ocenę fizyczną i zapewniało im informacje na temat radzenia sobie ze stresem, odżywiania i kontroli wagi.
Warto wspomnieć, że w USA polityka rządu wpływa na wiele trendów korporacyjnych. W latach 80. zmieniło się wsparcie rządu dla wielu inicjatyw zdrowotnych. Firmy zaczęły koncentrować się na dobrostanie psychicznym i wprowadzać strategię promocji zdrowia. W związku z tym koncepcja work-life balance* narodziła się w latach 80., a korporacyjne programy wellness stały się stałym elementem miejsca pracy. Wtedy też wiele firm zakładało centra fitness w siedzibach i organizowało zajęcia ruchowe. Rozpoczęły się pierwsze obliczenia. Analizowano dane na temat tego jak wybory związane ze stylem życia i skutki braku dbania o zdrowie napędzają koszty opieki zdrowotnej pracodawcy.
*koncepcja równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym
Lata 90. i 2000.
Coraz więcej ludzi zaczęło mówić i lobbować na rzecz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Programy dobrego samopoczucia stały się stałą częścią życia biurowego. Kultura korporacyjna była w coraz większym stopniu priorytetem. Istotne było, aby organizacje miały kulturę, definiowały ją, a pracownicy ją rozumieli. Firmy, które koncentrowały się na kompleksowym zarządzaniu jakością, zaczęły wdrażać inicjatywy mające na celu pozytywny wpływ na kwestie jakości życia podopiecznych. Inicjatywy związane z dobrym samopoczuciem w pracy w tym okresie koncentrowały się przede wszystkim na świadomości. Były dystrybuowane za pośrednictwem targów zdrowia, zajęć i plakatów. Programy koncentrowały się również na trybie życia i zmianach zachowań, takich jak zaprzestanie palenia.
Na początku lat 2000. programy corporate wellness były już bardzo mocno ugruntowane w całych Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu można mówić, że pojawiła się szeroka świadomość ideologii corporate wellness. W 2008 roku badanie Employer Health Benefit Surveys wykazało, że około 70% dużych organizacji miało w tamtym czasie w pełni wdrożoną strategię promocji zdrowia dla swoich pracowników.
Jak obecnie wygląda wellness korporacyjny w USA?
W 2022 roku wartość rynku corporate wellness w Stanach zjednoczonych wyniosła 16,6 miliardów dolarów. Prognozuje się, że do 2030 roku wzrośnie do 25 miliardów. Dla zobrazowania dodam, że w 2021 wartość całego światowego rynku wellnessu korporacyjnego wyniosła 51 miliardów. Ponad 50% przedsiębiorstw w USA realizuje program prozdrowotny. Inwestuje się tam mocno w zdrowe diety, oferując zdrowe opcje cateringowe na terenie firmy.
W zależności od możliwości, przedsiębiorstwa dostarczają zdrowe posiłki, organizują punkty sprzedażowe ze zdrową żywnością w na terenie zakładu pracy, edukują na temat wpływu żywienia na zdrowie. Żeby zredukować stres i zadbać o komfort psychiczny pracodawcy organizują sesje medytacji i zajęcia jogi, które często odbywają się na miejscu w firmie. Zapewniają również wsparcie psychologów i terapeutów. Coraz częściej, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach, aranżowane są centra fitness do dyspozycji pracowników. Zatrudniani są trenerzy, fizjoterapeuci, dietetycy i lekarze dedykowani dla pracowników. Organizuje się kilkunastominutowe rozruchy w przerwach. Dba się, aby pracownicy cały czas mieli aktualne badania.
Choć mogłoby się wydawać, że tylko giganci stosują strategię wellnessu, w USA inicjatywy w tym kierunku deklaruje aż 58% małych firm.
Jakie korzyści firmy czerpią z wellbeingu?
Stosowanie tej strategii przekłada się na realne korzyści biznesowe dla firmy. Wśród korzyści jako pierwszą należy wymienić motywację do pracy. Świadoma i zdrowa załoga ma siłę i energię do działania. Zdecydowanie wzrasta jej efektywność. Dodatkowo osoba, która dba o równowagę, pracuje nad komfortem psychicznym i panuje nad stresem jest bardziej kreatywna. Prowadzenie zdrowego stylu życia przekłada się na ograniczenie zachorowań. Ograniczenie zachorowań przekłada się na niższy wskaźnik absencji. Dobre i nowoczesne środowisko pracy, które budzi zadowolenie zwiększa lojalność i stabilność załogi. Zdecydowanie taniej jest zatrzymać obecnych pracowników niż rekrutować nowych. Jeśli jesteśmy już przy kosztach zaznaczmy, że jest to jedna z głównych korzyści dbania o zdrowie pracowników.
Według Narodowego Centrum Zapobiegania Chorobom Przewlekłym i Promocji Zdrowia (NCCDPHP) programy promujące dobre samopoczucie, zdrowie i zapobiegania chorobom mogą potencjalnie wpłynąć na ponad 150 milionów pracowników, znacznie obniżając koszty opieki zdrowotnej. Szacuje się, że łączne koszty związane z utratą produktywności z powodu nieobecności chorobowej przekroczą w nadchodzących latach 150 miliardów dolarów. Innymi słowy płaca się inwestować w działania z zakresu corporate wellness. Jest to inwestycja, która w długim okresie poprawi wyniki finansowe firmy.
Ciekawostki
- W siedzibie Nike pracownicy mają do dyspozycji wielkie centrum fitness. Znajdziemy w nim m. in. pomieszczenie do treningu cross, centrum jogi, wewnętrzne boisko do koszykówki, basen i ścianę wspinaczkową.
- W SpaceX zatrudniony jest prywatny masażysta, który każdego dnia odpowiada za rozluźnianie mięśni pracowników.
- Netflix w celu promowania work life balance zapewnia swoim podopiecznym nielimitowane dni wolne.
Podsumowanie
Idea zdrowego stylu życia w kontekście organizacyjnym jest już bardzo silnym filarem rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Znajdujemy masę potwierdzeń, że jest to zjawisko typu win-win. Jest korzystne zarówno dla osoby zatrudnionej, jak i dla pracodawcy. Polskie firmy zdecydowania mogą czerpać przykład z tamtego rynku. Mimo tego, że u nas wszystko pojawia się z opóźnieniem widać już wyraźne ślady świadomości w Polsce. Są one skumulowane najczęściej w dużych miastach i dużych przedsiębiorstwach. Pozytywne jest, że w ogłoszeniach o pracę bardzo często pojawiają się nowoczesne dodatki pozapłacowe. Podkreślane jest znaczenie zadowolenia pracowników z miejsca, w którym spędza większość swojego tygodnia.
Źródło: Raport „Corporate Wellness Market Size, Share & Trends Analysis Report By Service (Health Risk Assessment, Fitness), By End Use, By Category, By Delivery Model (Onsite, Offsite), By Region, And Segment Forecasts, 2022 – 2030”
Kamil Kolarczyk
Ekspert ds. wellness w firmach
📍 Warszawa
Wierzę, że dbanie o zdrowie w firmach to efektywny model zarządzania i budowania marki pracodawcy. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym. Na swojej drodze zawodowej zdobyłem wiedzę z zakresu prowadzenia treningów indywidualnych, zajęć grupowych i umiejętności miękkich. Pomagam polskim firmom dbać o zdrowie pracowników, tworzyć przyjazne miejsce pracy, zwiększać efektywność pracowników, oraz ograniczać rotację pracowniczą poprzez wprowadzanie elementów Corporate Wellness, a także dostosować firmy do zmieniającego się otoczenia. Jestem również autorem bloga o tematyce fitness.